تحقق شعار رهبر معظم انقلاب اسلامی راه عبور از مشکلات کشور : تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها . روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت  

     دانشگاه آزاد اسلامي واحد فومن و شفت

دانشگاه آزاد اسلامي واحد فومن و شفت در مرداد ماه سال 1383 با دارا بودن دو رشته حسابداري و کامپيوتر  راه اندازي شد.

نزديکي اين واحد دانشگاهي به مرکز استان سرسبز و همیشه بهار گیلان و همچنين واقع بودن آن در يک منطقه گردشگرپذير همچون شهرک تاريخي ماسوله و دژ عظيم قلعه رودخان در فومن و بقاع متبرکه امامزاده ابراهيم و امامزاده اسحق(ع) در شفت موجب اشتياق بيشتر افراد براي حضور و کسب علم و دانش در اين واحد دانشگاهي شد.
در سال 1390 نيز زميني به مساحت سه هکتار جهت ساخت مجتمع دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت در ورودي شهر براي رفاه بيشتر دانشجويان و ارائه خدمات بهتر به جامعه دانشگاهي  خريداري شد که هم اکنون با تلاش بی وقفه مدیران دانشگاه و مجموعه همکاران دست اندرکار به ریاست جناب آقای دکتر سید سجاد گشتی و عنایات سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و همدلی موجود در منطقه و دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، عملیات ساخت و ساز ساختمان اداری و آموزشی آن در چهار طبقه اجرایی شده است.
حضور اقشار مختلف طالبان به تحصیل علم و دانش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت و استشمام شوق و ذوق جوانان این مرز و بوم برای ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی کارشناسی و کاردانی و همچنین رشته های مقطع کارشناسی ارشد  با برگزاری همایش های ملی در سطح یک واحد کوچک در طول یک دهه از فعالیت علمی، آموزشی، دانشجویی، پژوهشی و فرهنگی ، نوید روزهای امید بخش را در سرزمین عالمان و عارفان وارسته همچون بزرگ مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی محمدتقی بهجت فومنی(ره) و فرهیختگان ادبی و فرهنگی نظیر کیومرث صابری فومنی معروف به گل آقا را می دهد.

دانشگاه آزاداسلامی واحد فومن وشفت با توجه به سیاست های ابلاغی از سوی سازمان مرکزی سعی نموده تا بتواند علاوه بر انجام رسالت اصلی خود برای پرورش افرادی دارای تعهد و تخصص برای ایران اسلامی، مرز های اثرگذاری خود را فراتر از محیط دانشگاهی نهاده ، به عنوان یکی از نهادهای موثر و ثمربخش در شهرستانهای فومن و شفت شناخته شده و گام های موثری را در زمینه جذب درآمدهای خارج از شهریه، ارتقای مسائل فرهنگی و ... بردارد.
در دانشگاه آزاد اسلامي واحد فومن و شفت با حضور 33 نفر کارمند و 34 عضو هيات علمي ،در مقاطع کارداني ، کارشناسي و کارشناسی ارشد حدود یک هزار و 700 دانشجو مشغول به تحصيل علم و دانش هستند.