تحقق شعار رهبر معظم انقلاب اسلامی راه عبور از مشکلات کشور : تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها . روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت  

هدف رشته مهندسی عمران

هدف از رشته مهندسی عمران، تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند درپروژه­ های مختلف عمرانی، در زمینه‌های ساختمانی، راه‌سازی، پل­سازی، سازه‌­ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب، محیط زیست، شهرسازی ومسوولیت طرح،محاسبه، اجراونظارت بر اجرا را بر عهده بگیرند.

 

زمینه هایی که یک مهندس عمران می تواند در آن فعالیت نماید

به طور کلی این رشته، یکی از پرطرفدارترین رشته­ های گروه آزمایشی ریاضی و فنی می­ باشد و فارغ التحصیلان آن، در سه زمینه می­توانند به فعالیت بپردازند:

·        طراحی و مشاوره؛ به عنوان مشاور پروژه­ها در تهیه نقشه ­ها وکارهای دفتری فعالیت می­ کنند.

·        پیمانکاری و اجرا؛ پیمانکار طرح ونقشه موردنظر را دریافت کرده و وظیفه اجرای آن را دارد.

·        نظارت؛ مهندس ناظر وظیفه هماهنگی و نظارت بر انجام پروژه ­ها را برعهده دارد.

 

بازار کار رشته مهندسی عمران

فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمرانمی­توانند در اداره­های دولتی و وزرات­خانه­ ها اعم از راه و شهرسازی، نیرو، جهاد کشاورزی استخدام شوند. سایر وزارت­خانه‌­ها، اداره­ها، سازمان­ها و مراکز دولتی و خصوصی نظیر نفت، آموزش و پرورش، فرهنگ و آموزش عالی، بانک­ها، شهرداری­ها ونیز به صورت مستقیم برای کارهای عمرانی خود، مانند طرح و محاسبه، اجرا، و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند.اما زمینه شغلی مهندسین عمران فقط به ادارات دولتی ختم نمی­شود، بلکه می­توانند در شرکت­های خصوصی نیز استخدام شوند.شرکت­های مختلف مهندسان مشاور که در کشور به صورت گسترده وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه­های ساختمانی را بر عهده دارند و همچنین شرکت­های ساختمانی و راه‌­سازی دولتی وخصوصی که در اجرای این طرح­ ها فعالیت دارند، تعداد کثیری از فارغ‌­التحصیلان رشته عمران را استخدام می­کنند. همچنین، فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران می­توانند با عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان و دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی از این سازمان، بطور مستقل نیز در عرصه­های طراحی، نظارت و اجرای ساختمان فعالیت نمایند. البته توجه داشته باشید هر چه مقاطع تحصیلی بالاتر، رزومه قوی­تر، انجام پروژه­های عملی در هنگام تحصیل و…درکارنامهکاریافرادوجودداشته باشد،متقاضیان راحت­ تر می­ توانندجذب محیط کاری شده و درآمد کسب نمایند.