تحقق شعار رهبر معظم انقلاب اسلامی راه عبور از مشکلات کشور : تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها . روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت  

 آشنایی اجمالی با رشته مهندسی مکانیک و زیرمجموعه های آن

مهندسی مکانیک در میان رشته های فنی مهندسی، جامع ترین رشته مهندسی به شمار می­رود. چون مهندسی مکانیک دربرگیرنده تمام علوم و فنونی است که با تولید ، تبدیل و استفاده انرژی ، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار ، تولید و ساخت قطعات و ماشین آلات و به کارگیری مواد مختلف در ساخت آنها و همچنین طراحی و کنترل سیستم های مکانیکی ، حرارتی و سیالاتی مرتبط می باشد .

دانشجویان در رشته مهندسی مکانیک می بایستی مجموعه ای از دروس عمومی، پایه، اصلی و نخصصی اجباری و تخصصی اختیاری را در قالب 146 واحد بگذرانند. دانش آموختگان این رشته بواسطه دروس آزمایشگاهی، کارگاهی، پروژه پایانی، کارآموزیو فراگیری نرم افزارهای مهندسی، بایستی توانایی طراحی، مونتاژ، محاسبه و تحلیل بسیاری از فرآیند های صنعتی در عرصه های گوناگون را داشته باشند.

امکان فعالیت دانش آموختگان مهندسی مکانیک در عرصه هایی همچون :

ü      مسکن و ساختمان سازی تحت عنوان مهندس ناظر، طراح یا مجری تاسیسات با دریافت پروانه اشتغال بکار از نظام مهندسی ساختمان کشورو وزارت مسکن و شهرسازی

ü      بازرس شرکت گاز و آبفا برای ارایه کارشناسی در راستای واگذاری انشعابات (با دریافت پروانه اشتغال بکار از نظام مهندسی) 

ü      نیروگاه­های با سوخت تجدید ناپذیر (نیروگاههای بخار، سیکل ترکیبی و نیروگاه اتمی و...) و  انرژی های تجدید پذیر (توربینهای بادی، آبگرمکنهای خورشیدی و نیروگاه­های خورشیدی و...) 

ü      صنایع تبرید و تهویه مطبوع (طراحی و اجرای سردخانه، گرمایش و سرمایش مرکزی) 

ü      صنعت هوافضا و خودروسازی و صنعت فولاد، پروفیل های فلزی، میلگرد و ... 

ü      صنعت پزشکی و داروسازی (فرصتی برای مهندسان مکانیک با ادغام علم مکانیک و دانشهای زیستی). 

ü      صنعت نفت و واحدهای شیمیایی و پتروشیمی 

ü      فناوری نانو و تولید قطعات رایانه و الکترونیک 

ü      صنایع تولید لوازم خانگی و تولید انواع فرآورده های مصرفی، و کلیه فعالیت هایی که نیاز به راه اندازی خط تولید یا اتوماسیون دارند.