حضرت علی (ع): ارزش هرکس به قدر همت اوست. روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت  

 

نماینده ولی فقیه در استان گیلان بر تقویت پژوهش در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: باید به کسانی که به سمت پژوهش حرکت می‌کنند، توجه شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از رشت، آیت‌الله رسول فلاحتی ظهر امروز در دیدار نوروزی اعضای هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: انجام فعالیت‌های فرهنگی در مراکز علمی بسیار سخت است و کسانی که در مجموعه‌های علمی کار می‌کنند باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشند؛ چراکه هم خود باید عالم باشند و هم بتوانند عالم پرورش دهند و عالم واقعی باید تمام زوایای علم را رعایت کند.

وی با اشاره به اینکه در سال جدید، دانشگاه‌ها باید در دو قضیه پیشرو باشند، بیان کرد: نخستین  موضوع پژوهش و علمی‌بودن دانشگاه است و اگر بخواهیم در میدان‌های جهانی خوش درخشیده شویم باید به علم و مسائل علمی توجه ویژه کنیم. توجه به علمی‌بودن دانشجویان هم باید در اولویت قرار گیرد تا نشاط علمی کشور افزایش یابد.

فلاحتی افزود: پژوهش باید در دانشگاه‌ها تقویت و به کسانی که به سمت پژوهش حرکت می‌کنند، توجه شود و مسئولان آنان را تقویت کنند.

امام جمعه رشت دومین موضوع را اخلاق دانشگاهی دانست و خاطرنشان کرد: علم در سایه اخلاق، تمدن‌ساز است و علمی که در سایه اخلاق نباشد، مخرب است. در تاریخ ایران علم همیشه در کنار اخلاق بود و در دانشگاه‌ها باید به تقویت اخلاق پرداخت و اگر در دانشگاه اخلاق نباشد، خروجی آن در عرصه‌های مختلف علم نخواهد بود.

وی به سیل اخیر در کشور و کمک‌های مسئولان و مردم به سیل‌زدگان اشاره کرد و گفت: مسدودکردن حساب جمعیت هلال احمر توسط آمریکا در عرصه بین‌المللی به دور از خرد و کرامت انسانی است.

امام جمعه رشت، بارندگی‌های اخیر در مناطق مختلف کشور را سبب پرشدن سدها، آب بندان‌ها و سفره‌های زیرزمینی دانست و تصریح کرد: آب نعمت خدادادی است؛ البته خسارت‌هایی به مردم وارد شده که باید جبران شود.

فلاحتی با بیان اینکه انسان در جاهایی خط قرمز دارد و این خط قرمزها را باید بداند، خاطرنشان کرد: به پژوهش و دانش و اخلاق دانشجو باید توجه شود.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان تصریح کرد: مقالات تولید شده در دانشگاه‌ها باید دارای نوآوری باشد و با کثرت ارجاعات مواجه باشد و اگر این مقالات تکراری باشند، نوآوری ندارند و در این راستا در دانشگاه‌ها باید به مقالاتی توجه شود که دارای نوآوری باشد.

وی ادامه داد: کسانی که از سلامت روح و نفس برخوردارند و نیروهای نخبه سالم، شناسایی شوند، رؤسای دانشگاه‌ها مدیران نخبه را شناسایی کنند و از این مدیرانی باکفایت در سیستم مدیریتی دانشگاه استفاده شود.