تحقق شعار رهبر معظم انقلاب اسلامی راه عبور از مشکلات کشور : تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها . روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت  

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به انتشار برخی آمارهای نادرست از رسانه های جمعی درخصوص تعداد واحدهای زیان ده این دانشگاه، اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در بخش هایی از این اطلاعیه آمده است:

در پی انتشار آمار غیردقیق و ناصحیح درخصوص تعداد واحدهای زیان ده دانشگاه آزاد اسلامی از سوی برخی رسانه ها و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، که علی القاعده می بایست رعایت صدق، امانتداری و دقت را داشته باشند، روابط عمومی این دانشگاه در اطلاعیه ای ضمن دعوت از رسانه ها به امانتداری در انتشار اخبار و پرهیز از نشر اخبار کذب و ارائه آمار مخدوش، اعلام می کند همانگونه که بارها اعلام شده، تعداد واحدهای زیان ده دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای دوره مدیریت فعلی در سال 1392، 235 واحد بوده که با تدابیر اندیشیده شده ازجمله ادغام واحدهای علوم و تحقیقات در واحدهای مادر، استفاده بهینه از منابع و درآمدها و نیز تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و درآمدهای غیرشهریه ای، مشکل زیاندهی بیش از نیمی از این واحدها حل شده است. به طوری که مطابق اعلام خزانه داری دانشگاه، تعداد واحدهای زیان ده در سال آینده به کمتر از 100 واحد خواهد رسید.

نکته بسیارمهم دیگر این است که با مدیریت مطلوب نقدینگی از سوی سازمان مرکزی، در دو سال اخیر نه تنها تعداد واحدهای زیان ده کمتر شده است، بلکه مشکلات مالی واحدهای زیان ده نیز همواره از طرف سازمان مرکزی حل شده و هرگز منجر به ایجاد خلل در چرخه آموزش، پژوهش و تولید علم در این دانشگاه نشده است.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تکذیب آمار نادرست ارائه شده درخصوص زیان ده بودن 270 واحد این دانشگاه، آن را ناشی از برداشت غلط و نادرست و حتی بعضاً مغرضانه و با سوء نیت، اعلام می کند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: براساس گزارش حسابرس منتخب هیات امنا و خزانه دار دانشگاه و نیز معاون اداری و مالی و معاون برنامه ریزی دانشگاه، در اسناد تراز مالی سال 1393 که به تایید و تصویب هیات امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز رسیده است، در سال 1393 دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 570 میلیارد تومان اندوخته مثبت داشته است. چگونه ممکن است که دانشگاهی با این اندوخته، بالای 60درصد زیاندهی داشته باشد؟!

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مجدداً از تمامی رسانه ها و اصحاب ارتباطات جمعی تقاضا می کند برای کسب اطلاعات کامل و دقیق، از سامانه رسمی اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس www.iau.ac.ir استفاده کنند.

همچنین دکتر حمیدرضا زمانی زاده مدیرکل امور پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که این آمارها به نقل از وی منتشر شده بود، در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه ضمن گلایه از رسانه های منتشرکننده این خبر نادرست، گفت: اساساً بحث اینجانب درخصوص لزوم عدم حضور اعضای هیأت علمی در کنفرانس های غیرمعتبر بوده که ممکن است باعث ایجاد هزینه های اضافی برای واحدها شود. و تنها اشاره ای نیز به وجود واحدهای زیان ده و اینکه هزینه های اضافی می تواند خطراتی برای دانشگاه داشته باشد، کردم.

وی افزود: لازم به ذکر است که حوزه کاری و تخصصی بنده، حوزه پژوهشی است و انتشار آمار مالی و بودجه ای به نقل از بنده، جای تعجب و تأسف دارد.